UUDISED

Noortefondi lähenevad taotlusvoorud

Juba 5. oktoobril on järgmise noortefondi taotlusvooru tähtaeg.

Tartumaa Noortefond jagab toetusi noorte ideedele, et rikastata elukeskkond ja toetada noorte arengut Tartumaal. Taotleda saavad Tartumaa noored vanuses 12-26.

Täpsema info ja taotlusvormi leiad siit!  
ROHKEM INFOT!
Loe lähemalt!

Projekt „Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored“ pälvis kõrge tunnustuse

Konkursil „Märka LEADERit 2.0“ pälvis „Koostöö ja kaasamise“ kategooria võidu projekt „Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored“. Projekti läbiviijateks on Tartumaa Arendusselts koostöös Tartu Ärinõuandla, Tartumaa Noortekogu ja Tartumaa Noorsootöötajate Ühendusega.

Projekts „Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored“ toetatakse noorte omaalgatuslike ideid, mis aitavad noortel arendada ettevõtlikkust ja rikastada nende elukeskkonda.

Tartumaa noortekogulased mõttevahetusmatkal

31. juuli toimus Tartumaa Noortekogu ühismatk Kirnal. Matka kohta jõudmiseks pidi läbima umbes viis kilomeetrit ja lõpusirgel juhtus ette väga mudane tee, millest me jagu ei saanud. Tegime kiirelt otsuse ööbida kõrval olevas väikses lõkkeplatsi majakeses. Seal oli kaks seina ja laud. Õhtupoolikul grillisime ja mängisime kaarte. Õppisime üksteist paremini tundma. Hommikul seadsime sammud tagasi bussijaama poole ja retk oligi läbi.

Tartumaale luuakse igasse omavalitsusse noorte osaluskogu

Kõigi kaheksa Tartumaa omavalitsuse noored kogunesid 23.-24. augustil Tartumaa Tervisespordikeskusesse, et koostöös mentoritega luua uusi ja arendada olemasolevaid noorte osaluskogusid. Tegevus toimub projekti “Noortevolikogu igasse Tartumaa valda” raames.

Kohalikud noored koostöös spetsiaalsete mentorite ning noorsootöötajate, vallaametnike ja huvijuhtidega unistavad enda omavalitsuse ideaalsest osaluskogust, planeerivad sinna jõudmiseks vastavad tegevused ning asuvad samm-sammult oma ideede suunas tööle. Ühena esimestest sammudest kaardistatakse noorte huvid, et lähtuvalt neist tegutsema asuda.

“Aktiivsed noorte osaluskogud on aktiivsed piirkonna noorteelu suunajad ning väärtuslikud partnerid valla- ja linnavolikogudele. Noorte kaasamine vallaelu korraldamisse aitab luua noortesõbralikumat Tartumaad” sõnab Tartumaa noortekogu esimees ja käesoleva projekti juht Martin Tikk.

Projekti raames koolitatakse noori osaluskogude, meeskonnatöö, kommunikatsiooni ja paljudel muudel teemadel. Omavalitsuste üleselt jagatakse häid praktikaid ning toetatakse üksteist. Projekti tulemusena saab Tartumaast eesti noorteelu aktiivsuse juhtpiirkond.

 

Tartumaa osalusmaastiku hetkeolukorrast ja arengust saab kuulata lisaks Kuku raadio intervjuust.
Kuula intervjuud siit!

28.-30. juuli osales Tartumaa Noortekogu ENLi korraldatud suvekoolis

Eesti Noorteühenduste Liidu suvekool toimus sel korral Toosikannu puhkekeskuses. Esimesed poolteist päeva oli suvekool pühendunud osaluskogudekogude liikmetele üle Eesti. Korraldati palju huvitavaid tegevusi ja töötubasid. Noored võtsid osa erinevatest loengutest ning said avaldada oma mõtteid ja arvamusi. Õhtustes programmides kohtuti paljude huvitavate inimestega, nt Street workouti ACRO. Paljud leidsid end ka uute tuttavate seltskonnast.

Järgmised poolteist päeva oli ENLil käed tööd täis noorteorganisatsioonide juhtidega. Neil oli samuti võimalik kuulata põnevaid loenguid ja proovida kätt ning mõistust erinevates tegevustes. Õhtuses programmis kohtuti Viktor Tunniga, kes tutvustas osalist keemiat ja plahvatusi. Tegevust jätkus kõigile.

Pildid: Markos Parve

 

Kuidas muuta seda kooliaastat erinevaks?

 1. Ära väsita end liialt, tee piisavalt puhkepause.
 2. Kui on vaja abi, siis alati küsi.
 3. Leia oma koolirutiin.
 4. Liitu mõne aktiivse tegevusega.
 5. Muuda oma maailm värvikamaks.

Suvi pole veel läbi!

 1. Veeda võimalikult palju aega õues
 2. Suhtle inimestega näost näkku
 3. Veeda aega oma perega
 4. Võta ette mõni lõbus väljasõit

13. veebruaril toimus Intellektika mess

Pildi autorid: Karolin Ilp ja Käti-Eliise Tobre
13.  veebruaril toimus Tartu Näituste messikeskuses haridus- ja karjäärimess Intellektika. Tartumaa noortekoguga andsime ka enda panuse üritusel. Meie jagasime enda boksis külalistele Tartumaa Noortekogu nänni ja samuti paljud võtsid osa ka meie viktoriinist. Kõikide viktoriinis osalejate vahel loosisime välja auhindu. Selle tulemusena käis meil boksist läbi vähemalt 100 inimest päeva jooksul. Meie juures oli ka võimalus astuda Tartumaa Noortekogu liikmeks, mille tulemusena saime 4 uut liiget. Kokkuvõttes läks päev edukalt ja loodame, et saame uuel aastal samuti osaleda.

Noortefondi lähenevad taotlusvoorud

Täpsema info ja taotlusvormi leiad siit!  
Tartumaa Arendusselts koostöös Tartumaa Noortekogu, Tartumaa Noorsootöötajate Ühenduse ja Tartu Ärinõuandlaga kuulutavad välja noorte sündmuste väikeprojektide taotlusvoorud. Taotlusvoorud toimuvad LEADER ühisprojekti “Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored” raames. Toetatavad tegevused ja taotlemistingimused töötati välja koostöös noortega. Projektide esitamise tähtajad on aastal 2020: 5. veebruar, 5. mai ja 5. oktoober ning aastal 2021: 5. veebruar

Projektid palume esitada Tartumaa Noortekogu e-posti aadressil noortefond.tmnk@gmail.com

Nipid noortekogu liikmetelt, kuidas kaugõppega toime tulla

 • Tee koduseid töid õigel ajal, et pärast rohkem vaba aega oleks!
 • Kui aega üle, tee paar asja ette!
 • Ära karda abi küsida!
 • Kui on probleem, siis anna sellest teada, nt õpetajale!
 • Hoia uudistel pilk peal!
 • Ära jäta tegemata töid, mida õpetajad ei kontrolli!

Nipid noortekogu liikmetelt, kuidas sisustada oma vaba aega

 • Raamatu lugemine
 • Meisterdamine
 • Kodused projektid
 • Lauamängud perega
 • Uute retseptide katsetamine
 • Uute asjade õppimine
 • Joonistamine
 • Puslede kokkupanek
 • GPS art

Noortevolikogu igasse Tartumaa valda

 

Tartumaa Noortekogu eestvedamisel alustas projekt “Toimivad noortevolikogud igasse Tartumaa valda”, mis koondab igast Tartumaa vallast aktiivsed noored, et koostöös mentori ja kohaliku noorsootöötajaga luua aktiivne noortevolikogu. Igast omavalitsusest on kaasatud 10 noort, kellest saavad oma valla loodava või arendatava noortevolikogu tuumik. Projekti eesmärk on luua ja arendada aktiivne ning jätkusuutlik noortevolikogu igasse valda.

Projekti raames toimub noortevolikogudele mitu koolitust, seminari ningkogemuspäeva, koolitus mentoritele ning aktiivgruppidele, muuhulgas kaks Tartumaa Osaluskogude Arengukooli ning aastalõpuseminari, kus õpime koostama uue aasta eelarvet ning tegevuskava. Projekti sihtrühmaks on aktiivsed noored noored vanuses 12-26, igast vallast kümmekond noort. Igal aktiivgrupil on oma mentor, kes kohtub vähemalt kord kuus noortega vahetult ning juhendab neid kogu projekti vältel. Projekti kajastatakse Tartumaa Noortekogu infokanalites (Facebook, koduleht), samuti vallalehtedes, võimalused ka üleriigilises meedias. Projekti tulemusena on Tartumaal kaheksa toimivat noortevolikogu, kes toimivad iseseisvalt ning vajadusel toetab neid kohalik tugiisik (noorsootöötaja, kooli huvijuht).

Lisainfo projekti kohta: Martin Tikk (tartumaanoored@gmail.com, +372 53267516)

Projekti toetab Kohaliku tegevusgrupi toetus ja LEADER-projektitoetus

Eesti Õpilasesinduste Liit aitab hädas noori

 

Eesti Õpilasesinduste Liit nõustab ja abistab kõiki Eesti õpilasi, kel on mured või probleemid distants- või digiõppega. Vastame esitatud küsimustele või viime probleemid õigete isikuteni, et lahendusi leida. Murega võib pöörduda opilasliit@opilasliit.ee. Lisaks viiakse läbi tagasisidekorje distantsõppe kohta. Vastata saab SIIN. Küsitlus võtab umbes 10 min aega ning küsimuse eesmärgiks on korjata tagasisidet senise distantsõppe murede ja rõõmude kohta.

Suur koroona-viiruse levik

 

Hetkelise eriolukorra tõttu ja haiguse suurele levikule on ajutiselt, teadmata ajaks kõik üritused edasi lükatud. Kuna pole veel kindel kaua eriolukord kestab, soovitame jääda kõigil koju, vältida suuri kokkusaamisi ja kokkupuudet teiste inimestega.

16. aprillil toimus TMNK meeskonnakohtumine

 

Koroonaviiruse tõttu korraldasime internetipõhise koosoleku noortekogu liikmete vahel. Kuna välja minna ei ole soovitatav, toimus koosolek Zoomis. Seal on noortel võimalik vestelda omavahel, ilma kokku saamata.

Koosolekut alustati enda tutvustamisega ja räägiti oma muljetest. Jagasime omavahel uusimaid infosid, nagu uudiskirja valmimine ja mentorite tekkimine valdadesse. Koosoleku lõpus mängisime ka virutuaal mängu, milleks oli “2 tõde, 1 vale”. Koosolek kestis tund aega ja liikmed said omavahel vabalt vestelda ja tulevaid eesmärke arutada.

Ammuta võililleinspiratsiooni!

 

Siin on üks video võilillest, kes ei andnud kunagi alla. Kõigil on alati olemas valik, kas minna edasi või jääda paigale. Me ei pea elama minevikus ega ka tulevikus, elama peab hetkes. Kui muretseme oma mineviku pärast või ootame, mida toob tulevik, siis piirame oma võimalusi. Elame hetkes ja võtame riske!

Vaata Tartumaa Noortekogu tutvustavat videot!
Vaata võilille, kes ei andnud kunagi alla!
Kui Sul on mõni huvitav idee, nipp, mõte või midagi muud, mida teistega jagada, siis kirjuta meile tartumaanoored@gmail.com!

Projekt „Toimivad noortevolikogud igasse Tartumaa valda“ on edukalt startinud!

Meil on suur rõõm teatada, et projekt “Toimivad noortevolikogud igasse Tartumaa valda” on saanud positiivse tulemuse. Projekt kestab 1. aprillist 2020 kuni 1. juulini 2022.
See tähendab, et lähema kahe aasta jooksul püüame igasse Tartumaa omavalitsusse luua uut või arendada olemasolevat noortevolikogu.
Projekt koondab igast Tartumaa vallast aktiivsed noored, et koostöös mentori ja kohaliku noorsootöötajaga luua aktiivne noortevolikogu. Igast omavalitsusest on kaasatud 10 noort, kellest saavad oma valla loodava või arendatava noortevolikogu tuumik.
Projekti sihtrühmaks on aktiivsed noored noored vanuses 12-26, igast vallast kümmekond noort. Igal aktiivgrupil on oma mentor, kes kohtub vähemalt kord kuus noortega vahetult ning juhendab neid koguprojekti vältel.
Projekti tulemusena on Tartumaal kaheksa toimivat noortevolikogu, kes toimivad iseseisvalt ning vajadusel toetab neid kohalik tugiisik (noorsootöötaja, kooli huvijuht).

Rahastuse said 5 noorte projekti

Noorte väikeprojektide 5. veebruari taotlusvooru esitasid Tartumaa noored kokku seitse projekti, millest viis said positiivse toetusotsuse. Kokku rahastati noorte ideid 4086,13 € ulatuses. Peamiste projekti tegevustena soovitakse muuhulgas avastada kodupiirkonna loodust, korraldada kevadball, uuendada noortekeskuse kööki ning tutvuda Lääne-Eesti loodusega.

Tartumaa Noortefond on loodud koostöös Tartumaa noortekogu, Tartumaa noorsootöötajate ühenduse, Tartu ärinõuandla ning Tartumaa arendusseltsiga luua võimalusi Tartumaa noortele piirkonna arendamiseks. Järgmised taotlusvoorud 2020. aastal 5. mail ja 5. oktoobril ning 2021. aastal 5. veebruaril.

Lisainfo: Martin Tikk (Tartumaa noortefondikooridnaator) – noortefond.tmnk@gmail.com, 53267516

Vaata noortefondi toetatud projekte siit!

Noorte väikeprojektide esimese taotlusvooru tulemused

Ühisprojekti „Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored“ näol on tegemist ühe esimese katusprojektiga, mille finantsvahendid suunatakse läbi spetsiaalsete taotlusvoorude noorte poolt algatatud projektitaotluste elluviimisele. Ühisprojektis osalevad lisaks Tartumaa Arendusseltsile (TAS) partneritena Tartumaa Noortekogu, Tartu Ärinõuandla ja Tartumaa Noorsootöötajate Ühendus.

Esimene taotlusvoor oli avatud 01. aprillini, mille eelarve oli 4250 eurot.

Taotlusvooru laekus kokku 6 projektitaotlust, millest rahastati 5 projekti.

Laekunud projektitaotlustele tegi TAS ja Tartumaa Noortekogu tehnilise kontrolli ja esmase menetluse, misjärel läksid nõuetekohaselt esitatud projektid hindamisele. Projektide kontrollimisel ja hindamisel lähtuti noortega koostöös väljatöötatud töökordadest.

Rahastuse saanud projektid

2019.a teine taotlusvoor on avatud kuni 01. oktoobrini, rohkem infot leitav noortefondi kodulehelt.

Ühisprojekt „Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored“ on edukalt startinud

Alates 2019. aasta kevadest on Tartumaa noortel vanuses 12-26 taas võimalik taotleda toetusi oma ideedele. Selleks et teada saada, missugusest Tartumaast aastal 2035 noored unistavad, kutsuti kokku seminar, kus sõnastati järgnev visioon: Tartumaa on noorusliku mõtteviisiga roheline ja säästlik piirkond, kus on aktiivsed noored, kogukonnad ja suurepärased võimalused mitmekülgse ettevõtluse arendamiseks. Avatud haridus toetab noorte ettevõtlikkust igakülgselt. Noored viivad ellu ägedaid ideid ja korraldavad suurüritusi. Piirkonna koostöövõimekus on suur ning toimib kiire internet ja tihe transpordiühendus.

Lähtuvalt sellest toetatakse noorte ideesid, mis on suunatud:

 • ettevõtlikkuse ja sotsiaalsete oskuste arendamisele
 • tervislikule eluviisile ja puhtale keskkonnale
 • aktiivsetele kogukondadele ja piirkonna eripära arendamisele
 • avatud haridusele ja mitmekülgsetele õppimisvõimalustele

Projekti esimeses voorus rahastati viit projekti. Näiteks loodi noore enda juhitud IT-huviring, mis on mõeldud sama kooli eakaaslastele. Samuti oli Koosa noortel võimalus külastada pealinna Tallinnat ning avastada sealset vanalinna ning loomaaeda. Tartu vallas korraldati Kõrveküla põhikooli ja Lähte Ühisgümnaasiumi koostöös arengukool, kus võrreldi erinevaid noorteprojekte ning õpilasesinduste tegevust. Sillaotsa koolis toimus emotsiooniderohke turniir üle projekti käigus soetatud lauatenniselaua. Lisaks on nüüd Sillaotsa kooli õpilastel võimalus oma vahetunde mitmekesisemalt sisustada – nimelt võimaldati seoses Liikuma Kutsuva Kooli programmiga Twisterit mängida.

Uued taotlusvõimalused avanevad juba 2020. aasta kevadel.

Rohkem infot:

Martin Tikk, noortefond.tmnk@gmail.com, 53267516

<br>Avaleht

<br>Noortekogu

<br>Liikmed

<br>Uudised

<br>Kontakt

<br>Noortefond

<br>Privaatsuspoliitika

Kontakt:

MTÜ Tartumaa Noortekogu

Registrikood: 80284626

Martin Tikk +372.53267516

info@tartumaanoored.ee